PROGRAM KORPUS WSPARCIA SENIORÓW
Program KORPUS WSPARCIA SENIORÓW 2024 r.
Program Korpus Wsparcia Seniorów 2024 r. będzie realizowany w terminie od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.
Na realizację programu otrzymano finansowe wsparcie w wys. 80% przewidywanych kosztów całkowitych realizacji zadania tj. 32 000 zł, wkład własny gminy wynosi 8 000 zł.
Adresatami programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Program zakłada realizację I Modułu, którego celem jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
Usługi sąsiedzkie świadczone w ramach Modułu I obejmą swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Program jest realizowny na podstawie uchwał Rady Miejskiej w Bodzanowie:
Promocja programu na stronie Urzedu Miejskiego w Bodzanowie >>>
2023 r.
Zgodnie z UCHWAŁĄ NR 426/LII/2023 RADY GMINY BODZANÓW z dnia 26 stycznia 2023 r. Gminy Bodzanów przystąpiła do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2023 r.
Opis usługi wsparcia "Korpus Wsparcia Seniorów"
Wsparcie społeczne:
- uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi
- informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów.
- zakup i dostarczanie seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior),
- wsparcie seniorów objętych usługami w ramach programu w formie okolicznościowych (świątecznych) paczek z artykułami żywnościowymi i higienicznymi,
- wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora, dowiezienie lub pomoc w organizacji transportu seniora na wizytę lekarską, w tym również asystowanie podczas wizyty,
- pomoc/towarzyszenie w zakresie realizacji recept,
- pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych, w zależności od możliwości osoby udzielającej wsparcia, i w razie konieczności – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dowiezieniu seniora do urzędu,
- pomoc świadczona przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie seniora, tzw. usługi sąsiedzkie.
Adresaci Programu
1. Adresatami jest 10 seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe.
Mechanizm udzielania pomocy w ramach programu:
Krok 1. Senior, decydując się na skorzystanie z pomocy przez wybór formy wsparcia określonej w programie, zgłasza się przez ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 lub bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej.
Krok 2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, ośrodka pomocy społecznej.
Krok 3. Pracownik ośrodka pomocy społecznej ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
Krok 4. Pracownik ośrodka pomocy społecznej, po odbytej wizycie, określi szczegółowy zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia.
Jeżeli pracownik ośrodka pomocy społecznej stwierdzi, iż senior kwalifikuje się do świadczeń z pomocy społecznej, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej – informuje o tym seniora. W takim przypadku ośrodek pomocy społecznej powinien wszcząć postępowanie w sprawie z urzędu.
Informacje: 24/260-70-06 wew. 131 Aleksandra Warzyńska Pracownik Socjalny
Informacje ogólne o programie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/korpus-wsparcia-seniorow-na-rok-2023